Stowarzyszenia fotograficzne – sposób na ochronę praw fotografów?

Fot. *RickMunish on DeviantART

Fot. *RickMunish on DeviantART

Tematy związane z naruszaniem własności intelektualnej niestety regularnie powracają na łamy Fotoblogii. Być może łatwiej jest walczyć o obronę swoich praw w grupie. Czy zakładanie stowarzyszeń fotograficznych może być dobrym wyjściem?

Stowarzyszenia i kluby fotograficzne mają w Polsce długą tradycję. Istnieje wiele organizacji, jak Łódzkie czy Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne, które mogą się poszczycić kilkudziesięcioletnią działalnością. W ostatnich latach kluby wydają się przeżywać mały renesans – powstało wiele nowych stowarzyszeń, które zajmują się popularyzacją fotografii, edukacją, organizacją warsztatów i wystaw. Jest jednak jeszcze jeden ciekawy wymiar ich działalności, szczególnie aktualny w dobie Internetu – kwestia praw autorskich.

Od naszego czytelnika otrzymaliśmy informację o powstaniu stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna. Jego cele nie różnią się znacznie od deklaracji innych klubów fotograficznych: popularyzacja fotografii, filmu i grafiki, integracja, szkolenia, wymiana informacji. Ważną częścią działalności PGF jest przy tym „edukacja społeczeństwa w zakresie prawa autorskiego oraz poszanowania cudzej własności intelektualnej”.

Na konferencji, którą zorganizowano z okazji rozpoczęcia działalności PGF, ogłoszono plany uruchomienia ogólnopolskiej kampanii dotyczącej poszanowania własności intelektualnej. Jednym z gości konferencji był Wiktor Sobolewski, przedstawiciel serwisu Fotoprawo.pl i kampanii edukacyjnej Nikon Polska "Twoje zdjęcie. Twoje prawo".

Jednym z naszych celów jest walka z fotograficzną nieuczciwością związaną z prawem autorskim, jednocześnie chcemy podnosić świadomość społeczną w dziedzinie prawa i własności intelektualnej. Chcemy, żeby publikacje materiału fotograficznego w dzisiejszych czasach nie wiązały się z ryzykiem utraty kontroli nad zamieszczoną treścią — deklarują organizatorzy.

Kampanie takie jak ta uświadamiają, że w kwestii wiedzy o prawach autorskich jest jeszcze dużo do zrobienia. Czy zrzeszanie się w organizacjach fotografów pozwala skuteczniej walczyć z nadużyciami? Trudno jednoznacznie ocenić, ale organizacja może ułatwić kontakt z prawnikiem, doradcą czy nawet innym fotografem, który znalazł się w podobnej sytuacji. Na pewno na jej korzyść przemawia rozpowszechnianie wiedzy, dzięki której fotografowie mogą skuteczniej radzić sobie z naruszeniem ich praw. Stowarzyszenie może też szybciej przebić się do mediów niż pojedyncze osoby. Jesteśmy ciekawi Waszego zdania na ten temat: czy mieliście pozytywne, budujące doświadczenia ze stowarzyszeniami, klubami, organizacjami? Czy w grupie tkwi siła?

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Tu warto przypomnieć, że największą instytucją zajmującą się kwestią praw autorskich do utworów fotograficznych jest oczywiście ZPAF, który dysponuje prawem do zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (co, jak mówi strona internetowa ZPAF, „zwalnia twórcę z potrzeby dochodzenia własnym kosztem i własnym wysiłkiem należnych mu wynagrodzeń do powierzonych utworów, jak też ścigania naruszeń tych praw”). Na stronie związku można znaleźć nie tylko szczegółowe informacje na temat tego, jaki zasięg mają prawa autorskie, czym jest utwór w rozumieniu prawa, ale również – co może okazać się przydatne – tabele wynagrodzeń.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Czy BPG będzie nowym JPEG-iem? Tak wygląda X edycja Kalendarza Fujifilm Najdroższa fotografia na świecie sprzedana za 6,5 mln dolarów Oto najlepsze zdjęcia zgłoszone dotychczas w Sony World Photography Awards 2015 Fotoreporter PAP w areszcie. Czy dziennikarz w pracy narusza mir domowy? 80% dofinansowania z UE na zdalne szkolenia informatyczne – ostatnie miejsca w 2014 roku! Adobe Lightroom 5.7 i DNG Converter 8.7: wsparcie dla Nikona D750 i Canona 7D MK II Portret - siła prostoty. Warsztaty z Arcadiusem Mauritzem Tablet Wacom z Biedronki za 119 zł, czyli must have każdego fotografa !ART COME OUT! z Wojciechem Wilczykiem BEiKS Roadshow 2014 – dziewiąta edycja rozpoczęta! Zwycięzcy 4. etapu konkursu fotograficznego „Portrety z drogi” Dzięki Lenstag odnaleziono skradziony sprzęt 10. edycja Kalendarza Fujifilm - autorem może być każdy Zmarł niepełnosprawny Piotr Radoń, któremu w zbiórce pieniędzy pomógł fotograf i internauci Cenne zdjęcia Polaków. 80,5 tysiąca za zdjęcie Witkacego! Kurs „Oświeć się!” - oświetlenie studyjne w praktyce Ruszyła II edycja Warsaw Photo Days Dwa światy na jednym zdjęciu. Oto istota fotografii! Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem „Portrety z drogi” - galeria najlepszych zdjęć drugiego etapu Prosta i darmowa wtyczka do migracji z Aperture do Lightrooma „Portrety z drogi” - zwycięzcy pierwszego etapu konkursu

Popularne w tym tygodniu:

Grożono mu śmiercią, bo wziął do sesji żywe zwierzęta Nie żyje dr hab. Marian Schmidt - założyciel i dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej Tam Gdzie Stało LOMO: Sony A7 III i "Echo" - książka fotograficzna o Wołyniu Tokina obniża ceny na wiosnę. Nie przegap okazji! Czy Canon weźmie się na poważnie za bezlusterkowce? 10-lecie marki Quadralite - zobacz konkursy, warsztaty oraz promocje "Zdjęcia dokumentalne" tego fotografa to w rzeczywistości powielone kadry z filmów Google LIFE Tags - 4 miliony zdjęć z archiwum LIFE pod władaniem sztucznej inteligencji